Ақмола облысы білім басқармасының Астрахан ауданы бойынша білім бөлімінің жанындағы Старый Колутон ауылының «Ақбота»  бөбекжайы» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.
Государственное коммунальное казенное предприятие  "Ясли- сад "Ақбота" села Старый Колутон при отделе образования по Астраханскому району управления образования Акмолинской области

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Сауат ашу мен танысу. Тәрбиеші Жанакулова К.С.

18.02.2020

ТАҚЫРЫБЫ: Ғарышқа сапар. Ғ дыбысы менәрпі

Староколутон «Ақбота» балабақшасы 

Күні:13.02.2020

Тәрбиеші : Жанакулова К.С.

СЫНЫП-ТОП:

Мектепалды даярлық «Жұлдыздар» тобы

Қатысқандар саны:5

Қатыспағандар саны:6

 

ҰОҚ-ның

оқытылу

мақсаттары

0.1.1.1 Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлу жəне сөзсіз жеке айту.

0.1.1.2 Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау

0.3.3.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын сақтап, əріп элементтерін жазу

Күтілетін нəтиже

Барлық тəрбиеленушілер:

Сурет желісі бойынша сұраққа жауап беріп, əңгіме құрайды Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратады.

Ғ дыбысы – дауыссыз дыбыс, ғ дыбысының айтылуын дұрыс дыбыстайды.

Суреттегі заттардың аттарын атай алады, сөздегі ғ дыбысының орнын ажыратады. Ғ əрпінің баспа түрін жазады.

Көпшілік тəрбиеленушілер:

Тыңдалған мəлімет/хабарламаны тірек сызба, иллюстрация көмегімен мазмұндайды

Берілген суретке қарап сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, талдау жасай алады . Ғ. дыбысына сөз құрайды. Сөздегі дыбыс санын, ондағы ғ дыбысының орнын ажыратады Сөйлемдерді интонация бойынша ажырата отырып (хабарлы, сұраулы, лепті), сөйлеу барысында қолданады Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын сақтап, ғ əрпінің элементтерін жазады

Кейбір тəрбиеленушілер:

Суреттерден педагогтің сұрақтарына сəйкес жауаптарын анықтайды..

Сөз/сөйлем сызбасын оқиды. Ғ дыбысын қатыстырып, сөз/сөйлем құрастырады. Сөз, сөйлем сызбасын құрастырады

Сөйлем сызбасының соңына тиісті тыныс белгілерін қояды: (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі).

Тілдік мақсат

Тəрбиеленушілер:

Сұраққа жауап бере отырып, əңгіме құрастырады. Сөйлем сызбасын салып, сөздердің санын анықтайды. Сөздерді буынға бөліп дыбыстық талдау жасайды

Негізгі терминдермен сөз тіркестері:

Ғаламат, ғарыш, ғарышкер

ҰОҚ-дағы тапсырмалар мен диалогтерде қолданылатын тіл:

Пікір алмасу сұрақтары.

Өлеңді тыңдап, мазмұндайды

Суретте не болып жатыр деп ойлайсың?

Сөзге дыбыстық талдау жаса

Ғ дыбысы сөздің қай жерінде естіліп тұр?

Өткен ҰОҚ-дан

алған білім

Сөйлем құрастыр. Заттардың атын ата. Сөздерді буынға бөл. Сөздер қай дыбыстан басталып тұр? Дыбыстар қандай түстермен белгіленеді?

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурстар

І. Дұрыс əсерлі көңіл күй орнату.0–2мин.

 

II. Өмірлік тəжірибені маңыздандыру.

Мақсатты болжам.

3–5 мин.

Балалардың оқу қызметіне ынтасын тарту мақсатында шаттық шаттық шеңберіне тұрғызып, өлең жолдарын қимылмен айтуз.

Қайырлы таң, балалар!

Арайлап таң атты

Алтын сəуле таратты,

Жарқырайды даламыз,

Қайырлы таң, достарым!

(Ұ) балаларға қазақтың алғашқы ғарышкері Тоқтар Əубəкіров, Талғат Мұсабаев жəне АйдынАйымбетовтың суреттерін көрсетіп əңгімелеу.

 

Ғарышкерлер

портреттері

 

 

ҰОҚ-ның ортасы

ІІІ.Тақырып бойынша жұмыс

(Ұ,Ө) Əліппе-дəптермен жұмыс.

1-тапсырма

Өлеңді оқып беру. Тоқтар Əубəкіров суретін қайталап балаларға

көрсету. Сурет бойынша балалар өз ойларын айтады.

Ғарышқа кім ұшып барады?

Сұраққа жауап бере отырып, балалар əңгімелеседі

2-тапсырма

Сөзге дыбыстық талдау жасау. Ғ дыбысы сөздің қай жерінде тұр? Ғарыш суретіне қарап, не көргендерін айтады. Ғарыш, ғарышкер сөздерін буынға бөліп, дыбыстық талдау жасайды.Ғ дыбысымен танысады. Сөздің бірінші буынында алдында естілетін дыбыс Ғ дыбысы екенін табады ұяң дауыссыз дыбыс. Ғ дыбысының артикулияциясымен таныстырады.

3-тапсырма

Ұшатын, ұшпайтын қасиеттеріне қарап, заттарды бір-бірімен қосады. Сөздерге дыбыстық талдау жасайды Шағала, ағаш, таға, шаңғы, торғай, қарға, қырғауыл сөздерін буынға бөліп, оларды қатыстырып, сөйлем құрайды Сөздердегі Ғ дыбысы естілген буынды табады.

(Ұ) Сергіту сəті. Балалар «Ұшты-ұшты!» ойынын ойнайды

Педагог ұшатын затты айтса, қолдарын жайып ұшқанды көрсетеді, ұшпайтын затты айтса, қолдарын төмен түсіріп билейді. Ойын 2-3 рет ойналады.

4-тапсырма

Педагог тақтадағы Ғ əрпінің бейнесімен таныстырып шалғының суретімен салыстырады. Балалар Ғ əрпінің бейнесімен таныс болады.

Ғ əрпінен басталатын сөз ойлап айтады. Буынға бөледі.

Ж. Əбдірашовтың ғ əрпі туралы өлеңін оқып, ғ əрпінің бейнесімен таныс болады.

Ғ əрпінен басталатын сөз ойлап айтады. Буынға бөледі.

Ж. Əбдірашовтың ғ əрпі туралы өлеңін оқып, ғ əрпінің шалғыға ұқсайтынын айтады, суреттен көрсетеді.

5-тапсырма

Ғ əрпінің бейнесін пішініне қарап отырып, домино тастарынан жасайды. Ғ əрпінің баспа түрін жазады

Əліппе-дəптер.

 

 

 

 

 

 

Қызыл, көк

дөңгелектер

 

 

Баяу музыка жазылған үнтаспа.

 

Əліппе-дəптер.

 

 

Домино

тастары.

 

Əліппе-дəптер

IV. ҰОҚ-ның қорытындысы. Рефлексия. 28-30 мин.

Балалардың оқу қызметіне белсенділіктерін бақылауы бойынша талқылап, оқу қызметін қорытындылайды(Ұ,Ө) Рефлексия. Балалар өз білім деңгейлерін смайликтер арқылы бағалайды.

Əліппе-дəптер

Просмотров: 269


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст